30. mai 2012

Vabanemine surmahirmust

Võtame näiteks surma, mis on enamikule inimestest tohutuks probleemiks. Te teate surma olemasolu, sest iga päev on see teie kõrval. Kas on võimalik kohata surma nii täielikult, et te ei teeks sellest mingit probleemi? Et seda niiviisi kohata, peavad kaduma kõik sellega seonduvad uskumused, lootused ja hirmud, sest vastasel juhul kohtute selle erakordse nähtusega mingi jä­relduse, kujutelma, ettekavatsetud ängistuse vahendusel mistõttu te kohtute sellega aja raames. Aeg on vahemik jälgija ja jälgitava vahel. Jälgija, teie, kardab kohtuda surmaks nimetatud näh­tusega. Te ei tea, mida see tähendab, teil on selle suhtes kõik-võimalikke ootusi ja teooriaid; te usute taaskehastusse, ülestõusmisse või millessegi, mida nimetate hingeks ehk atmaniks, usute jumalikku ellu, mis on ajatu ja mille jaoks teil on hulk nimesid. Kas olete enda jaoks välja uuri­nud hinge olemasolu? Või on see vaid kujutlus mis on teile pärandatud? Kas on olemas midagi kestvat mis on väljaspool mõtlemist? Kui mõtlemine suudab seda hõlmata, siis ei ole see väl­jaspool mõtlemist ega saa seetõttu olla kestev, sest mõtlemise vallas pole midagi püsivat. Avas­tus, et miski pole igavene, on väga tähtis, sest alles siis on meel vaba, võite vaadata ja selles on suur rõõm. Te ei saa olla hirmul tundmatuse ees, sest te ei tea sellest midagi ja seega pole ka midagi karta. Surm on vaid sõna ja see sõna, see kujutelm, loobki hirmu. Kas saate jälgida surma ilma kuju­telmata? Kuni on olemas kujutelm, millest tekib mõte, seni loob mõtlemine aina hirmu. Siis te kas teadvustate oma surmahirmu ja osutate paratamatusele vastupanu või siis leiutate ar­vutult uskumusi, mis teid surmahirmu eest kaitsevad. Sellest tekib lõhe teie ja kardetava näh­tuse vahele. Selles aegruumilises vahemikus on konflikt, mis tähendab hirmu, ängistust ja ene­sehaletsust. Mõtlemine, mis loob surmahirmu, ütleb: “Lükkame edasi, väldime, hoiame endast võimalikult kaugel, ärgem mõelgem sellest,” – aga te siiski mõtlete sellest. Kui ütlete: “Ma ei mõtle sellele,” siis olete juba välja mõelnud, kuidas seda küsimust vältida. Te kardate surma, kuna olete selle edasi lükanud.

Oleme eraldanud elamise suremisest ning see vahemik nende vahel on hirm. Selle vahemiku, aja loob hirm. Elamine on meie igapäevane piin, haavumine, kurbus ja segadus ning juhuti avaneb aknast vaade üle võlutud voogude. Seda nimetame elamiseks ja me kardame surra, mis tähendab selle armetuse lõppemist. Pigem klammerdume tuntu külge kui vaatame näkku tundmatusele ning tuntu hulka kuuluvad meie maja, mööbel, pere, iseloom, töö, teadmised, kuulsus, üksindus ja meie jumalad. Lakkamatu tiirlemine piiratuse kibestumises. Me mõtleme, et elamine on alati olevikus ja suremine on miski, mis juhtub kunagi hiljem. Me pole eales küsinud, kas see igapäevane võitlemine ongi üldse elamine. Tahame teada tõde kaaskehastumise kohta, tõendusi hinge edasielamisest, kuulame selgeltnägijate väiteid ja psüh­hotrooniliste uuringute järeldusi aga me ei küsi iialgi, iialgi kuidas elada – elada iga päev rõõmu, hurma ja iluga. Oleme elu koos kõige piina ja meeleheitega omaks võtnud ning sellega harjunud. Surmast mõtleme kui millestki, mida tuleb hoolikalt vältida. Aga kui teame, kuidas elada, siis on surm harukordselt elu sarnane. Te ei saa elada suremiseta. Te ei saa elada, kui te igal hetkel ei sure psühholoogiliselt. See ei ole mingi intellektuaalne paradoks. Et elada iga päev täielikult, nii nagu see oleks enneolematu kaunidus, selleks tuleb meil kõigele möödani­kust pärinevale surra, vastasel juhul elate te masinlikult ja masinlik meel ei saa iial tunda ar­mastust ega vabadust.

Enamik kardab surma, sest me ei tea, mida tähendab tõeliselt elada. Me ei tea, kuidas elada ja seetõttu ei tea ka kuidas surra. Kuni kardame elu kardame ka surma. Inimene, kes ei karda elu ei karda olla täiesti kindlusetu sest ta mõistab, et psühholoogiliselt ei saa olla mingit kindelole­kut. Kui kaitstust pole, siis on tegu lõputu liikumisega ning sel juhul on elu ja surm üks ja sama. Inimene, kes elab konfliktita, elab ilu ja armastuse keskel. Ta ei karda surma, sest armastada tähendab surra. Kui te surete kõigele tuntule, oma perele, mälestustele, kõigele, mida olete tundnud, siis on surm puhastus, noorendav protsess. Siis toob surm endaga kaasa süütuse ja ainult süütud on kirglikud, mitte need, kes usuvad või tahavad välja uurida, mis juhtub pärast surma. Et teada saada, mis juhtub kui surete, tuleb teil surra. See pole nali. Teil tuleb surra – mitte füüsiliselt, vaid sisemiselt kõigele, mille suhtes olete kibestunud. Kui olete surnud ühele oma naudinguist ja kui see on toimunud loomulikult ilma mingi sunni ja arutluseta, siis te teate, mi­da tähendab surra. Surra tähendab omada meelt, mis on enesest tühi, mis ei sisalda igapäeva­seid igatsusi, naudinguid ja hingepiinu. Surm on uuenemine, muutumine, milles mõtlemine ei toimi, sest mõtted on vanad. Kui on surm, siis sünnib midagi täiesti uut. Vabanemine teadaole­vast on surm ja siis te elate tõeliselt.
 
Jiddu Krishnamurti , "Vabanemine teadaolevast"

14. mai 2012

Kuidas tahaksid surra?

Kas oled juba välja mõelnud, kuidas tahaksid sina surra?

Neid, kel on õnnestunud kõige totramal viisil siitilmast lahkuda või äramineku piirile jõuda, märgitakse ära igal aastal välja antava Darwini auhinnaga. 

2001.a auhind läks tudengile, kes žongleeris aktiveeritud käsigranaatidega.

2002.a auhind anti loomaaiatöötajale, kes suri sõnniku all.

Üliagar loomaaiatöötaja Friedrich Riesfeldt söötis kõhukinnisuse all kannatavale elevandile Stefanile sisse 22 annust loomade kõhulahtistit ja rohkem kui 35 liitrit marju, kuivatatud ploome ja viigimarju, kuni paksunahalise imetaja soolestik lõpuks järele andis ja hooldaja 90kilose sõnnikuhunniku alla mattis. Uurijate sõnul püüdis 46aastane Friedrich kannatavale elevandile parajasti oliiviõliklistiiri teha, kui kergendust tundev loom ta sitaga üle kallas. Elevandi ootamatu defekatsioon paiskas hooldaja pikali, nii et ta lõi pea vastu kivi ära ja jäi teadvusetult lamama, sellal kui elevant tema peale oma soolestikku tühjendas. Kuna läheduses polnud kedagi, kes saanuks appi tulla, lamas mees tund aega pasahunniku all ja lämbus, enne kui valvur ta lõpuks avastas.

2003 - Auhind brasiillasele, kes kasutas välgumihklit, et valgustada kütusepaaki, et veenduda, et seal pole midagi tuleohtlikku.



2006.a auhinna võitis Florida noorukitepaar, kes lämbus suures heeliumpallis.

21-aastased Jason Ackerman ja Sara Rydman avastati tühjaks jooksnud hiigelõhupallist, mida kasutati kinnisvara müügireklaamina Lõuna-Floridas. Tudengid olid reklaamõhupalli taevast alla sikutanud ja sinna sisse pugenud, et sisse hingatud gaasi abil peenikese häälega rääkima hakata, kuid lämbusid seal hapnikupuuduse tõttu.

2007.a auhinna võitis mees, kes manustas endale päraku kaudu surmava annuse alkoholi.

Texases saatis end surma alkohoolik Michael, kes erinevalt teistest hobikaaslastest armastas alkoholi manustada päraku kaudu. Michaeli naise sõnul oli mees klistiiridest ja sel viisil organismi viidava alkoholi tarbimsest lausa sõltuvuses. Ja siis ükskord laskis mees endale tagumisest avast sisse 1,5 liitrit šerrit. Kui tavaline joodik on liiga palju saanud, siis ta kas lõpetab joomise või kaotab teadvuse, ent kui Michael oli oma joobumuses pildi eest kaotanud, siis jätkas tema soolestikku pumbatud alkohol endiselt imedumist. Järgmisel hommikul oli Michael surnud.

2008.a auhind läks õhupallipreestrile.

Katoliku preestril Adelir Antonio de Carlil tekkis plaan ehitada vaimseid väärtusi propageeriv ööbimiskoht veoautojuhtidele. 41-aastane kirikutegelane otsustas end selleks õhupallide külge kinnitatud tugitooliga taevasse lennutada, et õhupallireisiga oma algatusele tähelepanu tõmmata.

Turvalisusele pööras preester omajagu tähelepanu — ta kandis päästeülikonda, tema tugitool oli uppumatust materjalist, tal oli kaasas satelliittelefon ja GPS. Kuid viimasega tegi Adelir saatusliku vea — ta ei osanud GPS seadet kasutada. Pärast õhkutõusmist muutis tuul suunda ja puhus preestri ookeani kohale. Ta oleks võinud veel maismaa kohal olles ohutult langevarjuga alla hüpata, aga ei teinud seda. Kui ta viimaks telefoniga abi kutsus, ei leidnud päästjad teda üles, sest ta ei osanud öelda oma koordinaate.

2009.a auhind läks end õhku lasknud pangaröövlitele.

Kaks pangaröövlit olid paigutanud Belgias Dinanti linnas asuva sularahaautomaadi juurde suure koguse dünamiiti ning pumpasid peale selle hoonesse postkastipilu kaudu gaasi, et plahvatus veelgi võimsam saaks. Lõhkeaine õhkimine oli edukas, kuid meestele ei tulnud pähe plahvatusest ohutusse kaugusse taanduda. Pauk oli nii kõva, et lõhkus pangahoone. See, mis hoonest järele jäi, kuulutati varisemisohtlikuks. Suitseva ahervare juurde saabunud politseinikud leidsid ühe röövleist ränkade peavigastustega. Mees toimetati haiglasse, kus ta peagi suri. Tema kaasosaline leiti hiljem surnuna rusukuhila alt.

2010 - Auhind läks mehele, kes unustas ära, et auto ümber tema enda ehitatud väike elektriaed oli voolu all ning sai elektrilöögi.

10. mai 2012

Kuidas sa tahaksid surra?

Kas sa oled endlalt kunagi küsinud, kuidas sina surra tahaksid?

Kiirelt ja valutult. Kannatamata. Une pealt. Jalapealt. Ootamatult. Kiiresti. Vanadusse, pärast pikka ja ilusat elu. Või hoopis noorelt ja kaunilt. Kui kõik on saavutatud ja alustatud tegevused on lõpule viidud. Kui elu on elatud ja kõik on tehtud. Oma kodus, kallite inimeste keskel. Üksinda, vaikselt astuda lõpmatusse valgusse... Pudeneda tormituule käes algosakesteks...

On see küsimus, mille sa pigem jätaks vahele? Ja tegelikult ei tahakski surra. Aga sellist valikut ei ole.

Ja nii ongi.



***

Harjutada ennast surmaga tähendab harjutada ennast vabadusega. Inimene, kes on õppinud, kuidas surra, on unustanud kuidas olla ori.
Michel de Montaigne