28. juuli 2012

Surma tulevik

Suurem osa inimesi arvab, et surm tuleb ootamatult. Ja kõike, mis ootamatult tuleb, inimesed kardavad. See maise elu vääramatu saatja on inimeste jaoks hirmu tekitavalt arusaamatu, jäädes väljapoole nende igapäevase teadvuse piire. Kõik see, mis toimub inimesega pärast surma, on varjatud tundmatusega. Ka surma metafüüsikaline aspekt kutsub hirmu esile. Surm on niisama raskesti mõistetav kui elu isegi.

***

Selgub, et praegune surm on mõtteviiside kogum, mis on hirmude ja muude tunnete abil kinnistatud ühisesse välja, kus tegutsevad olendid, kes selle energia arvel elavad. Ja kogu niisugune egregor eksisteerib selleks, et hoida inimest surma seisundis.

***

Tuleb välja, et teadvuse abil on võimalik surma egregori mõju alt pääseda? Lihtsamalt öeldes - tuleb likvideerida "kirjaoskamatus" selles maailmavaate aspektis ja surm laseb inimese lahti, muutudes taas üheks maise energia liigiks, nagu see algselt oli, ega valitse enam inimese üle.

***

Inimene lõi selle egregori, seega on tema võimuses ka omaloodu ümberkujundamine. Inimesed peavad enesele teadvustama, milline on nende ettekujutus surmast, ja selle ümber kujundama, kõrvaldama hirmud ja seeläbi muutma selle egregori rolli Maa peal.


Anatoli Nekrassov, Kolm korda sündinud

21. juuli 2012

Memento mori - Mäleta surma

Oma maailmavaate sügavamaks ja igakülgsemaks ümberhindamiseks mõelge elu ja surma suhetele. Surma lahtimõtestamine võimaldab täiesti teisiti suhtuda elusse. Paljud tegevused, mis tundusid kohustuslikuna, langevad iseenesest ära. Esmaseks muutuvad teised väärtused. Paljud seosed välise maailmaga kaotavad oma aktuaalsuse, teised aga muutuvad vähe tähtsateks. Sellisel moel toimub väärtuste ümberhindamine.

Väga tihti loovad inimesed ise endale vapustusi, mis asetavad nad elu ja surma piirile. Ühed teevad seda teadlikult, riskides oma eluga, teised aga ebateadlikult, oma tegevusetusega või vigadega. Kas tõesti on vaja minna seda teed, et muuta oma maailmavaadet? Ma pole selliste variantide pooldaja ja leian, et elada tuleb igat hetke kasutades, siin ja praegu, elada maksimaalse andumusega ja teadlikult ning siis ei ole kriitilised situatsioonid vajalikud.


Tähtis on oma maailmavaates aru saada sellest, et surm on elu jätkamine teises kvaliteedis, tähendab, elu raame tuleb laiendada füüsilise keha eksisteerimise taha ja sellisel moel vabaneda surmakartusest. Laps, kes väljub emaüsast, võtab vastu selle ülemineku kui surma, ehkki füüsiliselt on see uue elu algus. Kuid tema jaoks on see midagi muud. Enne seda elas ta paradiisis - omades kõiki tingimusi eksisteerimiseks. Järsku lükatakse ta valuga külma, võõrasse maailma, kus kõiketuleb endal teha! Sellepärast on arusaamine surmast kui elu jätkumise uuest kvaliteedist, tähtis just surmahirmust vabanemiseks.

Surm on erakordselt tähtis eluetapp ja selleks peab hirmuta valmistuma. Valmistuma läbi õnneliku, rõõmsa elu. Teise maailma võetakse kaasa kogemused, mis on kogutud elu jooksul, meis avaldunud ja arendatud omadused, mitte kohver asjadega. See on aga üks meie teadvuse kasvu etappe.

Olen mitu korda läbi elanud seisundit, mil surm on lähedal. Olen saanud temalt teateid kaugelt ja väga lähedalt. Nüüd tean, et surm hoiatab alati oma tulekust ette, kuid seda ei kuulda, sellepärast saabub surm paljudele ootamatult. Arendades oma tundlikkust, õppides Maailma keeli tundma, võib juba kaugelt tunda tema lähenemist ja otsustada, mida teha: kas valmistuda tema vastvõtmiseks või asuda elu uuele etapile. Surm nagu kõik siin Maailmas, ei või tulla ilma hinge nõusolekuta.

Minu arusaamisesse Maailmast on kinnistunud veendumus, et inimesel on alati valik - elada või mitte elada. Inimene võib valida ka igavese elu. Ta võib selle valida! See on teine teadvuse tasand, see on Igavese Elu Maailmavaade. See on järgmine teadvuse tasand. Selle teadvuse tasandi juurde toob meid surma mõistmine.


Ma mõtlen selle all igavest elu füüsilises kehas siin, Maa peal. Olen kindel, et inimene võib läbida Ümberkujunemise elu kaudu, mis on täidetud Armastuse ja Rõõmuga ja maitsta Piibli igavese elupuu vilju, see tähendab - elada igavesti!

***

Inimene võib valida endale igasuguse elu variandi - see on tema võõrandamatu õigus! Seda peab alati meeles pidama ja soovitav on Maailmale juba varem oma valikust teada anda. Sellepärast on suhe surmasse Maailmavaates, mida Te ehitate, strateegilise tähtsusega. Elu ei saa avaneda täielikult, kui puudub arusaam surmast. Ja mitte ainult arusaam, vaid armastus surma vastu. Tuleb õppida armastama surma nagu elugi -  see on Ühtsus, see on igavese elu Rõõm! Sellises Maailmavaates on igavese elu reaalsus ja surma illusoorsus.

Anatoli Nekrassov, "Lätted"

6. juuli 2012

Vananemise ja surma aktsepteerimine

Elu lõppemise möödapääsmatu tõsiasi sunnib mõnd inimest looma illusiooni igavesest elust ja siis sellele toetuma. Kergemal kujul võib see avalduda lootusena, et inimesel on võimalus elada võimalikult kaua ja jõuda kõrge vanuseni. Teisest küljest aga ei soovikski paljud eakad inimesed igavesti elada, isegi kui see võimalik oleks. Nad ütlevad, et nad on elanud pika elu - sellest piisab ja nad soovivad lahkuda.

Iseäranis lapse või noore inimese tõsine haigestumine või surm tekitavad meis protesti. On talumatu mõelda, et elu lõppeb veel enne, kui see õieti alatagi on jõudnud. Niisugust meeldetuletust elu piiratusest on väga raske taluda.

Me võime nende meeldetuletuste vastu mässata, kaitstes ennast erinevate illusioonidega. On inimesi, kes on lasknud ennast pärast surma suure raha eest sügavkülmutada lootuses, et ühel päeval lahendab meditsiiniteadus elu mõistatuse ja suudab nad uuesti ellu äratada. Usklik inimene usub, et ta võib saada pärast surma igavese elu paradiisis.

Usul paremasse elusse pärast surma võib olla omaenda elu ainulaadsust ja väärtust nõrgendav mõju. Väljendan ennast teadlikult pisut liialdades, et minu mõte selgemini välja tuleks. Kui inimene usub kindlalt, et kõik siinse elu raskused ja nurjumised tulevases elus paranevad või hüvitatakse, siis ei soovigi ta võibolla pingutada, et oma elu siin võimalikult täisväärtuslikult elada. Ta jääb mingis mõttes tulevast elu ootama.

Igavene elu - Svetoslav Roerich

Vananemine ja lähenev surm on nii talumatud asjad, et me üritame igal mõel nendega seonduvat ärevust ja valu leevendada. Kui me suudame aktsepteerida surma kui oma elu täielikku lõppu, siis võime me leida lohutust mõttest, et midagi meist jääb pärast surma edasi elama, näiteks meie laste elus, meie töö tulemustes jne.

Inimene võib leevendada oma elu kaduvusega seotud ärevust ka sellega, et on osa mõnest suurest ja tähtsast aatest või organisatsioonist. Aade - "enne mind sündinud, minustki järele jääb". Nii saab ta kogeda, et ta on osa millestki väärtuslikust, mis on olemas temast sõltumatult ja ka pärast teda ning tema olemasolu saab sellest, vastukaaluks kaduvusele, jätkuvustunde.

Ometi võib teadlikkus elu piiratsest parimal juhul panna meid mõistma elu ja käesoleva hetke väärtust. Mõnikord soovitatakse elada tänast päeva nii, nagu oleks see viimane. Teisest küljest pole aga hea elada iga päeva nagu viimast, kuna see välistab selle, et meil on minevik, mis praegust hetke mõjutab, ja tõenäoline tulevik, mida tuleb arvesse võtta.

Võidujooks - Svetoslav Roerich

Aastaid tagasi lugesin Carlos Castaneda raamatut "Teekond Ixtlani". See oli tol ajal kultusraamat, kust otsiti juhendeid heaks eluks. Lugu räägib kahe erineva maailma ja inimese kohtumisest. Minategelasest autor esindab seal lääne haridust ning indiaani nõid Don Juan primitiivset inimest ja teadmist.

Raamatu sisu lähemalt käsitlemata võtan sealt ühe vaatenurga, mis on eeleva arutelu seisukohalt huvipakkuv. Don Juan räägib autorile sellest, kuidas inimesest saab sõjamees. Sõjamees on inimene, kes ei kujutle elavat igavetsi. Indiaani uskumuste kohaselt on ta näinud vilksamisi oma surma, tavaliselt mõne looma kujul. Indiaanlastel on uskumus, et surm koputab vasemale õlale, kui ta inimesele järele tuleb.

Niisiis on sõjamees vaba igavese elu illusioonist Ta teadvustab endale elu piiratust ja mõistab käesoleva hetke ainulaadsust. Ta ei lange tavalisse enesepettusse, kus elu juhib siis-kui-põhimõte: siis kui  ma olen väitekirja ära kaitsnud, saanud hea töökoha, leidnud elukaaslase, saanud korteri, auto ja suvila - alles siis algab tõeline ja hea elu.

Ootus - Svetoslav Roerich

Jorma Myllärniemi, "Nartsissism"