26. detsember 2012

Ei, teekond ei lõpe siin

Surm on kõigest teine tee, mida me kõik peame käima. Hall vihmakardin tõmbub tagasi ja kõik muutub hõbeklaasiks,
ja siis sa näed seda.

Mida, Gandalf? Näen mida?

Valgeid kaldaid.
Ja selle taga...
Suur roheline maa, kiire päikesetõusuga.

Noh, see polegi nii paha.

Ei.
Ei, see polegi.
Filmist Sõrmuste isand. Kuninga tagasitulek.




25. detsember 2012

Sa ei tea surmast miskit,

kuni pole seda näinud, vana mees.

Filmist Sõrmuste isand. Kuninga tagasitulek.

28. juuli 2012

Surma tulevik

Suurem osa inimesi arvab, et surm tuleb ootamatult. Ja kõike, mis ootamatult tuleb, inimesed kardavad. See maise elu vääramatu saatja on inimeste jaoks hirmu tekitavalt arusaamatu, jäädes väljapoole nende igapäevase teadvuse piire. Kõik see, mis toimub inimesega pärast surma, on varjatud tundmatusega. Ka surma metafüüsikaline aspekt kutsub hirmu esile. Surm on niisama raskesti mõistetav kui elu isegi.

***

Selgub, et praegune surm on mõtteviiside kogum, mis on hirmude ja muude tunnete abil kinnistatud ühisesse välja, kus tegutsevad olendid, kes selle energia arvel elavad. Ja kogu niisugune egregor eksisteerib selleks, et hoida inimest surma seisundis.

***

Tuleb välja, et teadvuse abil on võimalik surma egregori mõju alt pääseda? Lihtsamalt öeldes - tuleb likvideerida "kirjaoskamatus" selles maailmavaate aspektis ja surm laseb inimese lahti, muutudes taas üheks maise energia liigiks, nagu see algselt oli, ega valitse enam inimese üle.

***

Inimene lõi selle egregori, seega on tema võimuses ka omaloodu ümberkujundamine. Inimesed peavad enesele teadvustama, milline on nende ettekujutus surmast, ja selle ümber kujundama, kõrvaldama hirmud ja seeläbi muutma selle egregori rolli Maa peal.


Anatoli Nekrassov, Kolm korda sündinud

21. juuli 2012

Memento mori - Mäleta surma

Oma maailmavaate sügavamaks ja igakülgsemaks ümberhindamiseks mõelge elu ja surma suhetele. Surma lahtimõtestamine võimaldab täiesti teisiti suhtuda elusse. Paljud tegevused, mis tundusid kohustuslikuna, langevad iseenesest ära. Esmaseks muutuvad teised väärtused. Paljud seosed välise maailmaga kaotavad oma aktuaalsuse, teised aga muutuvad vähe tähtsateks. Sellisel moel toimub väärtuste ümberhindamine.

Väga tihti loovad inimesed ise endale vapustusi, mis asetavad nad elu ja surma piirile. Ühed teevad seda teadlikult, riskides oma eluga, teised aga ebateadlikult, oma tegevusetusega või vigadega. Kas tõesti on vaja minna seda teed, et muuta oma maailmavaadet? Ma pole selliste variantide pooldaja ja leian, et elada tuleb igat hetke kasutades, siin ja praegu, elada maksimaalse andumusega ja teadlikult ning siis ei ole kriitilised situatsioonid vajalikud.


Tähtis on oma maailmavaates aru saada sellest, et surm on elu jätkamine teises kvaliteedis, tähendab, elu raame tuleb laiendada füüsilise keha eksisteerimise taha ja sellisel moel vabaneda surmakartusest. Laps, kes väljub emaüsast, võtab vastu selle ülemineku kui surma, ehkki füüsiliselt on see uue elu algus. Kuid tema jaoks on see midagi muud. Enne seda elas ta paradiisis - omades kõiki tingimusi eksisteerimiseks. Järsku lükatakse ta valuga külma, võõrasse maailma, kus kõiketuleb endal teha! Sellepärast on arusaamine surmast kui elu jätkumise uuest kvaliteedist, tähtis just surmahirmust vabanemiseks.

Surm on erakordselt tähtis eluetapp ja selleks peab hirmuta valmistuma. Valmistuma läbi õnneliku, rõõmsa elu. Teise maailma võetakse kaasa kogemused, mis on kogutud elu jooksul, meis avaldunud ja arendatud omadused, mitte kohver asjadega. See on aga üks meie teadvuse kasvu etappe.

Olen mitu korda läbi elanud seisundit, mil surm on lähedal. Olen saanud temalt teateid kaugelt ja väga lähedalt. Nüüd tean, et surm hoiatab alati oma tulekust ette, kuid seda ei kuulda, sellepärast saabub surm paljudele ootamatult. Arendades oma tundlikkust, õppides Maailma keeli tundma, võib juba kaugelt tunda tema lähenemist ja otsustada, mida teha: kas valmistuda tema vastvõtmiseks või asuda elu uuele etapile. Surm nagu kõik siin Maailmas, ei või tulla ilma hinge nõusolekuta.

Minu arusaamisesse Maailmast on kinnistunud veendumus, et inimesel on alati valik - elada või mitte elada. Inimene võib valida ka igavese elu. Ta võib selle valida! See on teine teadvuse tasand, see on Igavese Elu Maailmavaade. See on järgmine teadvuse tasand. Selle teadvuse tasandi juurde toob meid surma mõistmine.


Ma mõtlen selle all igavest elu füüsilises kehas siin, Maa peal. Olen kindel, et inimene võib läbida Ümberkujunemise elu kaudu, mis on täidetud Armastuse ja Rõõmuga ja maitsta Piibli igavese elupuu vilju, see tähendab - elada igavesti!

***

Inimene võib valida endale igasuguse elu variandi - see on tema võõrandamatu õigus! Seda peab alati meeles pidama ja soovitav on Maailmale juba varem oma valikust teada anda. Sellepärast on suhe surmasse Maailmavaates, mida Te ehitate, strateegilise tähtsusega. Elu ei saa avaneda täielikult, kui puudub arusaam surmast. Ja mitte ainult arusaam, vaid armastus surma vastu. Tuleb õppida armastama surma nagu elugi -  see on Ühtsus, see on igavese elu Rõõm! Sellises Maailmavaates on igavese elu reaalsus ja surma illusoorsus.

Anatoli Nekrassov, "Lätted"

6. juuli 2012

Vananemise ja surma aktsepteerimine

Elu lõppemise möödapääsmatu tõsiasi sunnib mõnd inimest looma illusiooni igavesest elust ja siis sellele toetuma. Kergemal kujul võib see avalduda lootusena, et inimesel on võimalus elada võimalikult kaua ja jõuda kõrge vanuseni. Teisest küljest aga ei soovikski paljud eakad inimesed igavesti elada, isegi kui see võimalik oleks. Nad ütlevad, et nad on elanud pika elu - sellest piisab ja nad soovivad lahkuda.

Iseäranis lapse või noore inimese tõsine haigestumine või surm tekitavad meis protesti. On talumatu mõelda, et elu lõppeb veel enne, kui see õieti alatagi on jõudnud. Niisugust meeldetuletust elu piiratusest on väga raske taluda.

Me võime nende meeldetuletuste vastu mässata, kaitstes ennast erinevate illusioonidega. On inimesi, kes on lasknud ennast pärast surma suure raha eest sügavkülmutada lootuses, et ühel päeval lahendab meditsiiniteadus elu mõistatuse ja suudab nad uuesti ellu äratada. Usklik inimene usub, et ta võib saada pärast surma igavese elu paradiisis.

Usul paremasse elusse pärast surma võib olla omaenda elu ainulaadsust ja väärtust nõrgendav mõju. Väljendan ennast teadlikult pisut liialdades, et minu mõte selgemini välja tuleks. Kui inimene usub kindlalt, et kõik siinse elu raskused ja nurjumised tulevases elus paranevad või hüvitatakse, siis ei soovigi ta võibolla pingutada, et oma elu siin võimalikult täisväärtuslikult elada. Ta jääb mingis mõttes tulevast elu ootama.

Igavene elu - Svetoslav Roerich

Vananemine ja lähenev surm on nii talumatud asjad, et me üritame igal mõel nendega seonduvat ärevust ja valu leevendada. Kui me suudame aktsepteerida surma kui oma elu täielikku lõppu, siis võime me leida lohutust mõttest, et midagi meist jääb pärast surma edasi elama, näiteks meie laste elus, meie töö tulemustes jne.

Inimene võib leevendada oma elu kaduvusega seotud ärevust ka sellega, et on osa mõnest suurest ja tähtsast aatest või organisatsioonist. Aade - "enne mind sündinud, minustki järele jääb". Nii saab ta kogeda, et ta on osa millestki väärtuslikust, mis on olemas temast sõltumatult ja ka pärast teda ning tema olemasolu saab sellest, vastukaaluks kaduvusele, jätkuvustunde.

Ometi võib teadlikkus elu piiratsest parimal juhul panna meid mõistma elu ja käesoleva hetke väärtust. Mõnikord soovitatakse elada tänast päeva nii, nagu oleks see viimane. Teisest küljest pole aga hea elada iga päeva nagu viimast, kuna see välistab selle, et meil on minevik, mis praegust hetke mõjutab, ja tõenäoline tulevik, mida tuleb arvesse võtta.

Võidujooks - Svetoslav Roerich

Aastaid tagasi lugesin Carlos Castaneda raamatut "Teekond Ixtlani". See oli tol ajal kultusraamat, kust otsiti juhendeid heaks eluks. Lugu räägib kahe erineva maailma ja inimese kohtumisest. Minategelasest autor esindab seal lääne haridust ning indiaani nõid Don Juan primitiivset inimest ja teadmist.

Raamatu sisu lähemalt käsitlemata võtan sealt ühe vaatenurga, mis on eeleva arutelu seisukohalt huvipakkuv. Don Juan räägib autorile sellest, kuidas inimesest saab sõjamees. Sõjamees on inimene, kes ei kujutle elavat igavetsi. Indiaani uskumuste kohaselt on ta näinud vilksamisi oma surma, tavaliselt mõne looma kujul. Indiaanlastel on uskumus, et surm koputab vasemale õlale, kui ta inimesele järele tuleb.

Niisiis on sõjamees vaba igavese elu illusioonist Ta teadvustab endale elu piiratust ja mõistab käesoleva hetke ainulaadsust. Ta ei lange tavalisse enesepettusse, kus elu juhib siis-kui-põhimõte: siis kui  ma olen väitekirja ära kaitsnud, saanud hea töökoha, leidnud elukaaslase, saanud korteri, auto ja suvila - alles siis algab tõeline ja hea elu.

Ootus - Svetoslav Roerich

Jorma Myllärniemi, "Nartsissism"

30. mai 2012

Vabanemine surmahirmust

Võtame näiteks surma, mis on enamikule inimestest tohutuks probleemiks. Te teate surma olemasolu, sest iga päev on see teie kõrval. Kas on võimalik kohata surma nii täielikult, et te ei teeks sellest mingit probleemi? Et seda niiviisi kohata, peavad kaduma kõik sellega seonduvad uskumused, lootused ja hirmud, sest vastasel juhul kohtute selle erakordse nähtusega mingi jä­relduse, kujutelma, ettekavatsetud ängistuse vahendusel mistõttu te kohtute sellega aja raames. Aeg on vahemik jälgija ja jälgitava vahel. Jälgija, teie, kardab kohtuda surmaks nimetatud näh­tusega. Te ei tea, mida see tähendab, teil on selle suhtes kõik-võimalikke ootusi ja teooriaid; te usute taaskehastusse, ülestõusmisse või millessegi, mida nimetate hingeks ehk atmaniks, usute jumalikku ellu, mis on ajatu ja mille jaoks teil on hulk nimesid. Kas olete enda jaoks välja uuri­nud hinge olemasolu? Või on see vaid kujutlus mis on teile pärandatud? Kas on olemas midagi kestvat mis on väljaspool mõtlemist? Kui mõtlemine suudab seda hõlmata, siis ei ole see väl­jaspool mõtlemist ega saa seetõttu olla kestev, sest mõtlemise vallas pole midagi püsivat. Avas­tus, et miski pole igavene, on väga tähtis, sest alles siis on meel vaba, võite vaadata ja selles on suur rõõm. Te ei saa olla hirmul tundmatuse ees, sest te ei tea sellest midagi ja seega pole ka midagi karta. Surm on vaid sõna ja see sõna, see kujutelm, loobki hirmu. Kas saate jälgida surma ilma kuju­telmata? Kuni on olemas kujutelm, millest tekib mõte, seni loob mõtlemine aina hirmu. Siis te kas teadvustate oma surmahirmu ja osutate paratamatusele vastupanu või siis leiutate ar­vutult uskumusi, mis teid surmahirmu eest kaitsevad. Sellest tekib lõhe teie ja kardetava näh­tuse vahele. Selles aegruumilises vahemikus on konflikt, mis tähendab hirmu, ängistust ja ene­sehaletsust. Mõtlemine, mis loob surmahirmu, ütleb: “Lükkame edasi, väldime, hoiame endast võimalikult kaugel, ärgem mõelgem sellest,” – aga te siiski mõtlete sellest. Kui ütlete: “Ma ei mõtle sellele,” siis olete juba välja mõelnud, kuidas seda küsimust vältida. Te kardate surma, kuna olete selle edasi lükanud.

Oleme eraldanud elamise suremisest ning see vahemik nende vahel on hirm. Selle vahemiku, aja loob hirm. Elamine on meie igapäevane piin, haavumine, kurbus ja segadus ning juhuti avaneb aknast vaade üle võlutud voogude. Seda nimetame elamiseks ja me kardame surra, mis tähendab selle armetuse lõppemist. Pigem klammerdume tuntu külge kui vaatame näkku tundmatusele ning tuntu hulka kuuluvad meie maja, mööbel, pere, iseloom, töö, teadmised, kuulsus, üksindus ja meie jumalad. Lakkamatu tiirlemine piiratuse kibestumises. Me mõtleme, et elamine on alati olevikus ja suremine on miski, mis juhtub kunagi hiljem. Me pole eales küsinud, kas see igapäevane võitlemine ongi üldse elamine. Tahame teada tõde kaaskehastumise kohta, tõendusi hinge edasielamisest, kuulame selgeltnägijate väiteid ja psüh­hotrooniliste uuringute järeldusi aga me ei küsi iialgi, iialgi kuidas elada – elada iga päev rõõmu, hurma ja iluga. Oleme elu koos kõige piina ja meeleheitega omaks võtnud ning sellega harjunud. Surmast mõtleme kui millestki, mida tuleb hoolikalt vältida. Aga kui teame, kuidas elada, siis on surm harukordselt elu sarnane. Te ei saa elada suremiseta. Te ei saa elada, kui te igal hetkel ei sure psühholoogiliselt. See ei ole mingi intellektuaalne paradoks. Et elada iga päev täielikult, nii nagu see oleks enneolematu kaunidus, selleks tuleb meil kõigele möödani­kust pärinevale surra, vastasel juhul elate te masinlikult ja masinlik meel ei saa iial tunda ar­mastust ega vabadust.

Enamik kardab surma, sest me ei tea, mida tähendab tõeliselt elada. Me ei tea, kuidas elada ja seetõttu ei tea ka kuidas surra. Kuni kardame elu kardame ka surma. Inimene, kes ei karda elu ei karda olla täiesti kindlusetu sest ta mõistab, et psühholoogiliselt ei saa olla mingit kindelole­kut. Kui kaitstust pole, siis on tegu lõputu liikumisega ning sel juhul on elu ja surm üks ja sama. Inimene, kes elab konfliktita, elab ilu ja armastuse keskel. Ta ei karda surma, sest armastada tähendab surra. Kui te surete kõigele tuntule, oma perele, mälestustele, kõigele, mida olete tundnud, siis on surm puhastus, noorendav protsess. Siis toob surm endaga kaasa süütuse ja ainult süütud on kirglikud, mitte need, kes usuvad või tahavad välja uurida, mis juhtub pärast surma. Et teada saada, mis juhtub kui surete, tuleb teil surra. See pole nali. Teil tuleb surra – mitte füüsiliselt, vaid sisemiselt kõigele, mille suhtes olete kibestunud. Kui olete surnud ühele oma naudinguist ja kui see on toimunud loomulikult ilma mingi sunni ja arutluseta, siis te teate, mi­da tähendab surra. Surra tähendab omada meelt, mis on enesest tühi, mis ei sisalda igapäeva­seid igatsusi, naudinguid ja hingepiinu. Surm on uuenemine, muutumine, milles mõtlemine ei toimi, sest mõtted on vanad. Kui on surm, siis sünnib midagi täiesti uut. Vabanemine teadaole­vast on surm ja siis te elate tõeliselt.
 
Jiddu Krishnamurti , "Vabanemine teadaolevast"

14. mai 2012

Kuidas tahaksid surra?

Kas oled juba välja mõelnud, kuidas tahaksid sina surra?

Neid, kel on õnnestunud kõige totramal viisil siitilmast lahkuda või äramineku piirile jõuda, märgitakse ära igal aastal välja antava Darwini auhinnaga. 

2001.a auhind läks tudengile, kes žongleeris aktiveeritud käsigranaatidega.

2002.a auhind anti loomaaiatöötajale, kes suri sõnniku all.

Üliagar loomaaiatöötaja Friedrich Riesfeldt söötis kõhukinnisuse all kannatavale elevandile Stefanile sisse 22 annust loomade kõhulahtistit ja rohkem kui 35 liitrit marju, kuivatatud ploome ja viigimarju, kuni paksunahalise imetaja soolestik lõpuks järele andis ja hooldaja 90kilose sõnnikuhunniku alla mattis. Uurijate sõnul püüdis 46aastane Friedrich kannatavale elevandile parajasti oliiviõliklistiiri teha, kui kergendust tundev loom ta sitaga üle kallas. Elevandi ootamatu defekatsioon paiskas hooldaja pikali, nii et ta lõi pea vastu kivi ära ja jäi teadvusetult lamama, sellal kui elevant tema peale oma soolestikku tühjendas. Kuna läheduses polnud kedagi, kes saanuks appi tulla, lamas mees tund aega pasahunniku all ja lämbus, enne kui valvur ta lõpuks avastas.

2003 - Auhind brasiillasele, kes kasutas välgumihklit, et valgustada kütusepaaki, et veenduda, et seal pole midagi tuleohtlikku.



2006.a auhinna võitis Florida noorukitepaar, kes lämbus suures heeliumpallis.

21-aastased Jason Ackerman ja Sara Rydman avastati tühjaks jooksnud hiigelõhupallist, mida kasutati kinnisvara müügireklaamina Lõuna-Floridas. Tudengid olid reklaamõhupalli taevast alla sikutanud ja sinna sisse pugenud, et sisse hingatud gaasi abil peenikese häälega rääkima hakata, kuid lämbusid seal hapnikupuuduse tõttu.

2007.a auhinna võitis mees, kes manustas endale päraku kaudu surmava annuse alkoholi.

Texases saatis end surma alkohoolik Michael, kes erinevalt teistest hobikaaslastest armastas alkoholi manustada päraku kaudu. Michaeli naise sõnul oli mees klistiiridest ja sel viisil organismi viidava alkoholi tarbimsest lausa sõltuvuses. Ja siis ükskord laskis mees endale tagumisest avast sisse 1,5 liitrit šerrit. Kui tavaline joodik on liiga palju saanud, siis ta kas lõpetab joomise või kaotab teadvuse, ent kui Michael oli oma joobumuses pildi eest kaotanud, siis jätkas tema soolestikku pumbatud alkohol endiselt imedumist. Järgmisel hommikul oli Michael surnud.

2008.a auhind läks õhupallipreestrile.

Katoliku preestril Adelir Antonio de Carlil tekkis plaan ehitada vaimseid väärtusi propageeriv ööbimiskoht veoautojuhtidele. 41-aastane kirikutegelane otsustas end selleks õhupallide külge kinnitatud tugitooliga taevasse lennutada, et õhupallireisiga oma algatusele tähelepanu tõmmata.

Turvalisusele pööras preester omajagu tähelepanu — ta kandis päästeülikonda, tema tugitool oli uppumatust materjalist, tal oli kaasas satelliittelefon ja GPS. Kuid viimasega tegi Adelir saatusliku vea — ta ei osanud GPS seadet kasutada. Pärast õhkutõusmist muutis tuul suunda ja puhus preestri ookeani kohale. Ta oleks võinud veel maismaa kohal olles ohutult langevarjuga alla hüpata, aga ei teinud seda. Kui ta viimaks telefoniga abi kutsus, ei leidnud päästjad teda üles, sest ta ei osanud öelda oma koordinaate.

2009.a auhind läks end õhku lasknud pangaröövlitele.

Kaks pangaröövlit olid paigutanud Belgias Dinanti linnas asuva sularahaautomaadi juurde suure koguse dünamiiti ning pumpasid peale selle hoonesse postkastipilu kaudu gaasi, et plahvatus veelgi võimsam saaks. Lõhkeaine õhkimine oli edukas, kuid meestele ei tulnud pähe plahvatusest ohutusse kaugusse taanduda. Pauk oli nii kõva, et lõhkus pangahoone. See, mis hoonest järele jäi, kuulutati varisemisohtlikuks. Suitseva ahervare juurde saabunud politseinikud leidsid ühe röövleist ränkade peavigastustega. Mees toimetati haiglasse, kus ta peagi suri. Tema kaasosaline leiti hiljem surnuna rusukuhila alt.

2010 - Auhind läks mehele, kes unustas ära, et auto ümber tema enda ehitatud väike elektriaed oli voolu all ning sai elektrilöögi.

10. mai 2012

Kuidas sa tahaksid surra?

Kas sa oled endlalt kunagi küsinud, kuidas sina surra tahaksid?

Kiirelt ja valutult. Kannatamata. Une pealt. Jalapealt. Ootamatult. Kiiresti. Vanadusse, pärast pikka ja ilusat elu. Või hoopis noorelt ja kaunilt. Kui kõik on saavutatud ja alustatud tegevused on lõpule viidud. Kui elu on elatud ja kõik on tehtud. Oma kodus, kallite inimeste keskel. Üksinda, vaikselt astuda lõpmatusse valgusse... Pudeneda tormituule käes algosakesteks...

On see küsimus, mille sa pigem jätaks vahele? Ja tegelikult ei tahakski surra. Aga sellist valikut ei ole.

Ja nii ongi.



***

Harjutada ennast surmaga tähendab harjutada ennast vabadusega. Inimene, kes on õppinud, kuidas surra, on unustanud kuidas olla ori.
Michel de Montaigne

17. aprill 2012

Pöördepunkt

Ainult siis kui me mõistame, et meie endi kätes on ületada sild üle surma kuristiku ja määrata kindlaks meie tulevase elu tee sel viisil, et me võime järgida ja saavutada seda, mida peame oma kõrgeimaks ülesandeks, ainult siis võime me anda sügavust ja perspektiivi oma praegusele eksistentsile ja vaimsetele püüdlustele. Meie aja katkirebitud ja piinatud inimolend, kes ei tea oma piiramatut minevikku ega ka oma piiramatut tulevikku, sest ta on kaotanud kontakti oma ajatu olemisega, on nagu inimene, kes kannatab ravimatu amneesia käes, vaimse haiguse käes, mis röövib talt tema teadvuse jätkumise ja seetõttu võime toimida järjekindlalt ja oma tõeslise loomusega kooskõlas. Selline inimene surem tõepoolest, sest ta samastab end oma hetkelise eksistentsiga.

***

Lääne inimesel võib olla raske asetada ennast pühendunud tiibetlase olukorda ja veelgi raskem mõista nende suhtumist, kelle jaoks elu ja surm ei ole vastandid, vaid ainult sama reaalsuse kaks poolt. Seetõttu näitavad tiibetlased välja palju vähem hirmu surma ees kui ülejäänud inimesed. Eelajalooliste uskumuste nekromantilised aspektid ja nende säilitamine osas traditsioonides ja rituaalides ka tiibeti budismis - kus inimmeelele  näidatakse sääraseid surmasümboleid nagu pealuud, skeletid, surnukehad ja kõiki hävimise ja lagunemise aspekte - ei ole elu suhtes vastikuse tekitamise vahendid, vaid vahendid, et saada kontrolli elu teise poole tumedate jõudude üle. Me peame nendega tutvuma, sest neil on jõud meie üle seni, kuni me neid kardame. Tumedate jõududega suhtlemine ei tähenda nende rahustamist või neile altkäemaksu maksmist, vaid neile oma meeles koha andmist, meie universumi kogemuste seas koha andmist, reaalsuse vajaliku osana tunnistamist, mis õpetab meile ennast mitte ühegi kindla ilmutamisvormiga siduma ning seega vabastab meid kehalisest sidemest.

***

Surma müsteerium on olnud inimmeele suurim väljakutse ja religiooni sünd. Surma läbi sai inimene teadlikuks elust. Suur bioloog (Lecomte de Noüy) ütles kord: "Looduse suurim leiutis on surm." Teiste sõnadega, isegi bioloogilisest vaatepunktist ei ole surm elu eitus, vaid viis lisada elule uusi dimensioone ja seetõttu tõsta teda kõrgemale tasemele.

***

Kuid ajal, mil inimolendid ei olnud kaotanud veel kontakti oma päritolu ja ümbruskonnaga; maailmas, kus inimene oli endiselt ühenduses looduse peente jõudude, lahkunute vaimude, jumalate ja deemonite maailmadega, lühidalt - maailmas, kus ei olnud midagi, mida võis tajuda elutuna, ei olnud surm elu vastandus, vaid elu pendli liikumise faas, pöördepunkt nagu sünd.

Pendel kiigub sünnist surmale ja tagasi surmast sünnile.

Laama Anagarika Govinda, "Valgete pilvede tee"

14. aprill 2012

Sul on õigus elada omaenda elu omal viisil

Kui oled võitnud oma isikliku sõja, siis pole sul enam millegi üle kohut mõista ja teiste inimeste hinnangud sind ei mõjuta. Muidugi teed sa vigu nagu kõik inimesed, aga sinu peas on täiuslik õiglus. Sa maksad iga oma vea eest vaid üks kord ja see tasu on väga väike, sest oled enda vastu kena ja armastad end.

Don Miguel Ruiz, Don Jose Ruiz, "Viies kokkulepe"

11. aprill 2012

Kui kerge on surres sinu süda?

Mehed, naised, ohvrid, sõjamehed või meistrid - me kõik oleme ühesugused. Ükski inimene pole parem või halvem kui teine. Ükski inimene pole parem või halvem kui miski muu, mis univesumis eksisteerib. Meie olemuse kõige sügavamal tasandil pole inimesel ja koeral ega inimesel ja kirbul, kärbsel või lillel vahet. Me oleme kõik üks ja seesama, tuleme ühest ja samast kohast, ja pole oluline, kust meie lugu on alguse saanud. Pole oluline, kas oleme kristlased, budistid, moslemid või hindud. Me tuleme ühest ja samast kohast, ning läheme sinnasamasse tagasi.

Lõpmatus loob kõik, mis eksisteerib, ja kui see tsükkel on läbi, siis läheb kõik lõpmatusse tagasi. Muidugi, keha sureb, sest keha omanik on surelik, aga sina, jõud, oled surematu. Selles jõus, kus elutseb mõistus, on vale ainus, mis sureb. Muistses Egiptuses öeldi: kui surres on su süda kergem kui sulg, siis tere tulemast taevasse. Kui su süda on raskem kui sulg, siis sa taevasse ei pääse. Valed ei saa jõu sisse tagasi minna, aga tõde läheb jõu juurde tagasi, sest tõde on jõu peegeldus, on lõpmatuse peegeldus. Ja siit küsimus: kui rasked on sinu valed? Kas sinu süda kannab viha, raevu, süü või kahetsuse koormat?


Don Miguel Ruiz, Don Jose Ruiz, "Viies kokkulepe"


6. märts 2012

Gitandžali. Aednik.

6

Nopi see tilluke õieke ja võta ta, ära viivita!
Kardan, et ta võib närbuda ja põrmu pudeneda.
Vahest pole Su pärjas talle kohta,
aga austa teda oma käe valusa puutega ja nopi ta.
Kardan, et enne, kui arugi saan, võib päev lõppeda
ja pakkumise aeg mööduda.
Võib-olla pole õiekese värv küll sügav
ja lõhngi on nõrk, aga teda oma teenistuses kasuta
ja nopi ta, kuni on aega.

39

Kui mu süda on kuivanud ja kõva,
tule mu peale halastuse valanguga.
Kui arm on mu elust kadunud,
tule laulu rõkatusega.
Kui äge töö lärmitseb kõikjal,
sulgedes mind sealpoolsusest välja,
siis, mu vaikuse isand, tule mu juurde
oma puhkuse ja rahuga.
Kui mu kerjusesüda istub kägaras nurgas,
mu kuningas, murra uks lahti
ja tule pidulikult kuningana.
Kui iha pimestab mu meelt põrmu ja pettusega,
oo Sina püha, Sina ärgas, tule oma kõue ja valgusega.


74

Maailma audientsisaalis istub lihtne rohulibleke
selsamal vaibal päikesekiire ja kesköö tähtedega.
Nii jagavad minu lauludki maailma südames
istmeid pilvede ja metsade muusikaga.
Aga sina, rikas mees, sinu vara ei osale
päikese rõõmsa kulla lihtsas ülevuses
ega meeliskleva kuu küpses kumas.
Kõikehõlmava taeva õnnistust
ei valata sellele.
Ja kui tuleb surm, siis see kahvatub
ja närtsib ja põrmustub.


Rabindranath Tagore, Gitandžali; Aednik

5. jaanuar 2012

Jumal on oma halastuses lõpmatu - ja oma karmuses halastamatu kõigi nende vastu, kel ei jätku julgust julgeda.

Paulo Coelho, "Viies mägi"